Gamle klistremerker og annen selvklebende dekor kan være tidkrevende å fjerne. Det vet alle som en vintersdag skal selge den gamle firmabilen som hadde så flott bildekor... Gammel vinyl er blitt sprø og går fort i småbiter og svarte stygge flekker etter klebestoffet er blitt et mareritt å fjerne. Men her er litt kunnskap og noen tips:
Vinylmerker er vanskeligere å fjerne jo lengre tid de har stått på. Med tiden blir PVCen sprø og krakkelerer når man forsøke å fjerne den. Men også selve klebestoffet gir bedre heft med årene.
- Refleksfolie kan være spesielt vanskelig å fjerne.
- Har du problemer så forsøk med litt varme; f.eks. romtemperatur, legg over et håndkle dynket i lunkent vann, prøv med varmepistol eller hårføner på svak varme mot vinylen du skal fjerne. OBS: Vær ekstremt forsiktig med temperaturkontraster på glassvinduer; de kan sprekke. Prøv deg fram og vær tålmodig.
- Sitter det seige limrester igjen etter fjerningen av vinylen, så løses disse lettest opp med Sitrusrens, som fåes kjøpt på sprayboks hos fargehandlere.
Har du fått all dekor og lim av bilen, men likevel "synes" det et felt der dekoren var? Vel; da ser du hvordan billakken var da merket ble satt på. Sansynligvis er området bak vinylen bevart, mens øvrig lakk er slitt og falmet gjennom årene gang.
- Husk vi har selvklebende produkter med ulike typer klebestoff. Greit å vite dersom du har spesielle behov eller utfordringer knyttet til fremtidig fjerning av merkene. Se mer om dette her>>